BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

_Apie-Arklius_


ARKLYS IR JO YPATYBES


Daugybe dabar esanciu arkliu tipu susiformavo per ištisas evoliucijos eras. Seniausi žinomi arkliai gyveno maždaug prieš 60 milijonu metu. Ju aukštis ties gogu tesieke 25-45 cm.


Priekines šio arklio kojos buvo keturpirštes, o užpakalines - tik tripirštes. Arkliai evoliucionavo keiciantis klimatui. Dabartiniu arkliu proteviai buvo visaedžiai, gyvenantis tropiniu mišku prieglobstyje.


Keiciantis klimatui vietoj šiu mišku atsirado placios atviros erdves. Evoliucijos metu arkliai prisitaike prie ju - tapo žoledžiais ir pradejo greitai begioti, kad išvengtu plešrunu. Kadangi begant buvo reikalingas tik vidurinis pirštas, likusieji išoriniai pirštai vis mažejo.


 Išnykus išoriniams pirštams kojos apacios


kaulai irgi prisitaike virsdami dabartiniu arkliu slesna, besibaigiancia palyginti kieta kanopa. Arkliai pasidare aukštesni, ilgesniu kaklu, o ju dantys prisitaike prie naujo maisto


Svarbiausia reikšme, arklio evoliucijoje, turbut turejo klimato pokyciai, taciau jo tolesni vystymasi labiausiai paveike žmogus. Vos tik prijaukines arkli savoms reikmems,žmogus veise ir atrinkinejo arklius, vystydamas ir stiprindamas naudingas ju savybes. Taip atsirado skirtingi arkliu tipai - darbiniai, jojamieji ir nešamieji.


Po Antrojo pasaulinio karo greit augant žemes ukio mechanizacijai darbiniu arkliu poreikis labai sumažejo. Bet mechanizacija taip pat reiške ir laisvalaikio augima, todel arkliai buvo pritaikyti sportui ir laisvalaikiui. Arklininkyste pakito: daugiau imta auginti lengvesniu jojamuju, o ne sunkiuju darbiniu arkliu.                          ———————————————–


 Bandos gyvunas


Pagal kilme arkliai yra bandos gyvunai, kurie gerai jauciasi budami su kitais arkliais. Arkliui likti vienam arklideje nera iprasta.


Visiems arkliams reikia kompanijos, geriausia kitu arkliu, taciau gali buti ir arklidžiu kate, ar ožka.


Begantis nuo pavojaus


Kad pramistu arkliai kitu gyvunu nemedžioja, juos puola tik stambus plešrunai. Vienintelis budas arkliui išvengti pavojaus - greit pabegti.


Instinktas staiga pulti begti nuo menkiausio pavojaus arkliui išliko, be to jie gali iškart greit begti. Arklys nelaukia, kol pats pajus pavoju, - jis reaguoja i kitu arkliu pavojaus signalus.


Atviros vietos


Kadangi gamtoje arkliai turejo patys susirasti maisto, o jo ieškodavo nukeliaudavo labai toli tai ir dabar geriau jauciasi neuždaryti, turedami vietos judeti.


Todel stovejimas arklideje nejudant yra gan žalingas tokiam gyvunui, kuriam reikia kiek galima daugiau judeti.Žoledis


Elgsenos tyrimai rodo, kad arkliai,kai gali, eda augalini maista reguliariais laiko tarpais. Laukiniu arkliu skrandis nera didelis, todel jie iš karto sueda nedaug žoles, užtat eda dažnai.


Iprociai


Laukiniu arkliu gyvenima tvarke “vidinis biologinis laikrodis”, todel jie ilsisi vienu paros metu, o ganosi - kitu. Šiu iprociu pažeidimas trikdo arkli - tas tinka ir šerimo laikui. Šerimo tvarkos ir pašaro pakeitimas gali ne tik trikdyti arkli, bet ir sukelti jam dieglius.


Atmintis


Puiki arklio igimta atmintis gali buti panaudota ji mokant. Jei arklys yra skatinamas ar baudžiamas tinkamu metu, jis prisimins ryši tarp šiu dvieju dalyku.


Padetis kaimeneje (tabune)


Tabune gyvenantys arkliai laikosi tam tikros socialines hierarchijos. Kiekvienas naujas tabuno narys turi kovoti del vietos. Eržilas visada turi žinoti, kas yra vadovas. Padetis kaimeneje apsprendžia ir tvarka, kuria arkliai eda šeriami. Silpniausi kaimenes nariai visada eda paskutinieji.


Jojikas visada turi buti isitikines, kad jis yra arklio šeimininkas, nes antraip arklys priešinsis. Tai reiškia, kad arklys su jojiku kaunasi del atitinkamos hierarchijos.KUNO KALBA


Instinktas


Jei arklys elgiasi instinktyviai, tai reiškia, kad jo veiksmus valdo ne išmokimas, o prigimtis.


To pavyzdys, gali buti arklio instinktas pabegti, kuris nera išmoktas, o igimtas. Staiga išsigandes arklys visada bando pabegti.


Uodimas


Arklys dažnai pakelia nosi i ora ir atvepia viršutine lupa. Taip jis uodžia ora. Toks elgesys, vadinamas flemeno reakcija, yra ypac budingas eržilams, kai jie pajunta netoliese esancia kumele.Žvengimas


Žvengimas - tai garsas, kuriuo arkliai išreiškia jausmus ar nuotaikas. Kai vienas arklys kviecia kita, žvengimas paprastai buna aukšto tono ir švarus.


Kai arklys sveikina pašara atnešusi žmogu, žvengimo tonas paprastai buna žemesnis ir draugiškesnis. Aukšto tono žvengimu kumeles paprastai nuvaro šalin eržila ar kitus arklius.


Išmatos


Arklio tuštinimasis gali buti atsipalaidavimo, pasitenkinimo ar susijaudinimo išraiška. Arkliai dažniausiai tuštinasi arklidese ant nauju pakratu arba kai sugrižta i pažystama vieta.


Nusišlapinima irgi gali sukelti malonus pojuciai. Jei arklys yra sunerimes ar susinervines, jo viduriai gali buti kiek laisvi.


Ausu kalba


Patyre arklininkai gali nusakyti, kokia arklio nuotaika pagal jo ausu padeti. Jei ausys pakreiptos i prieki, tai reiškia draugiška susidomejima, bet jei ausys prigludusios prie kaklo - saugokis, nes arklys pyksta.


Akys


Geras regejimas. Mato smulkius daiktus. Nuleidus galva tampa trumparegis. Bijo neryškiu daiktu. Aplinka analizuoja pakeles galva. Gerai mato nakti.


Arkliui kanopa antros akys. Eidami jie kanopomis jaucia dirva, kelia. Pagal kanopos bukle galima spresti apie arklio sveikata.Garsai


Garsu diapazonas platus. Garsus gerai isimena. Atpažista net šeimininko žingsnius, atsimena savo varda, komandas, kurias atsirenka net triukšme.


Virpantis iš baimes ar susijaudinimo balsas arba šiurkštus šauksmai gali buti jo nepasitikejimo, netgi išgascio priežastis. Negalima arklio bijoti, nes jis tai jaucia ir buna priešiškas.


Kumeliukai


Arkliai - tai gyvunai, kurie turi polinki i bendravima. Ju žaidimu instinktas gali susidaryti tik socialineje bendroveje. Kumeliukams augant be kontakto su bendraamžiais, kurie niekada nesigane aptvaruose, nusigalinejo tarpusavyje - neužtenka pacio pagrindinio ju vystymesi - aiškaus saves išreiškimo - patapimo. Ir šito neimanoma kompensuoti sažininga globa. Tam tikslui rekomenduojama sujungti su kaimynu kumeliukais ar kitu arkliu šeimininkais.


Žaidimas - tai arkliu esybes - tikrumo atspindys, kuris parodo globos kokybe, auklejima, išlaikyma ir apmokyma.Poilsis


Laukiniu arkliu ir poniu gyvenima reguliuoja vidinis biologinis laikrodis. Vienu paros metu arklys ganosi, kitu - ilsisi. Poilsis buna ivairus - nuo gilaus miego iki budraus snaudimo.


Arkliai niekada nemiega labai gilai.


Kaip gyvunas, kuri laisveje medžiodavo plešrunai, arklys instinktyviai visa laika budrus. Butent todel arkliai miega stovedami. Kai kada arkliai atsigula, taciau neilgam, nes del kuno svorio jiems buna sunku kvepuoti.Švytavimas uodega


Kai arklys švytuoja uodega, tai gali reikšti, kad jam nemalonu. Jojant tai gali reikšti arklio pasipriešinima, ypac jei raitelis nešioja ir naudoja pentinus. To nereikia painioti su švytavimu uodega, norint nubaidyti muses.Arklys yra labai geraširdis, patiklus ir daug jautresnis, negu paprastai manoma. Jis labai megsta glostyma, turi nuostabia atminti ir puikiai orientuojasi vietoveje. Labai greitai arklys susidaro iprocius kuriu atkakliai laikosi. Antra vertus, jis yra daug kvailesnis ir bukesnis už šuni - baikštus, šiurkšciu elgesiu ir bausmemis labai greitai ibauginamas. Reikia neužmiršti, kad žirgas yra labai jautrus, kad tai gyva butybe, turinti psichika, ir su juo negalima elgtis kaip su negyva mašina.


Arklys - bandos gyvunas. Kažkada arkliai gyveno didelemis grupemis su hierarchine struktura. Jei naujas arklys i ganykla paleidžiamas kartu su kitais, jie nebutinai iškaro priima naujoka. Nenustebkite, jeigu jie tryps ir spardysis - tai greiciausiais arkliu turimas budas nustatyti statusa. Dažniausiai greitai vel isivyraus ramybe. Kadangi arkliai gamtoje gyvena grupemis, buti vieniems garde ar ganykloje jiems nepatinka. Kartais, norint arkli išvesti iš ganyklos, ji sugauti buna labai sunku. Vos jus pasirodote nešinas apynasriu, arklys tuoj dingsta tolimiausiame ganyklos kampe. Jei tik neturite vieno iš tu nuostabiu arkliu, kurie romiai patys atbega pas jus, pasinaudokite kai kuriomis priemonemis padeciai ištaisyti.


· Ateikite i ganykla dažniau, o ne tik tada, kai norite pajodineti ar kai ateina veterinarijos gydytojas. Abiem pusem geriau, jei laikas nuo laiko paglamonesite arkli. Duokite jam kartais suesti ka nors skanaus, taciau nepadarykite to iprociu, nes galiausiai kai kurie arkliai pasidaro graibštukai.


· Jei norite joti, neikite tiesiai prie arklio, bet apsimeskite, kad ganykloje turite kitu reikalu. Dauguma arkliu yra tokie smalsus, kad ateis pažiureti, ka jus veikiate.· Visuomet bukite ramus, net ir tada, kai arklys iš karto nesiduoda sugaunamas. Letai eikite arkliui iš paskos. Galiausiai jam nusibos nuo jusu begioti.


· Sunkiai sugaunamus arklius geriau i ganykla išleisti su apynasriu. Taip juos lengviau sugauti. Isitikinkite, kad apynasris arkliui tinka.


Kumeliukus dažniausiai sunkiau sugauti už suaugusius arklius. Kartais padeda pasilenkimas - budamas mažesnis, jus jaunam gyvuliui atrodote mažiau gresmingas.


 


Voliojimasis


Jus galite labai nusivilti, kai, vos tik iššukavus arkli po jodinejimo, jis niekais pavercia jusu darba, ir, vos tik išvestas i ganykla, ima voliotis žemeje. Gali buti taip, kad arklys išsipurvina labiau, negu buvo iki iššukavimo. Taciau voliotis ant žemes arkliai turi pakankamai daug priežasciu. Pirmiausia, taip darydami laukiniai arkliai stiprina ryšius su tabunu. Tos pacios šeimos arkliai visada voliojasi vienoje vietoje, kur susirenka kitu arkliu kvapa. Turbut ir jusu arklys turi voliojimuisi numates vietele. Antra, nors tai ir atrodo keista, dulkes turetu palaikyti kailio švara. Sausos dulkes sugeria riebalus ir atbaido vabzdžius. Žiema purvas sudaro papildoma sluoksni virš odos, kuris sulaiko šiluma. Galiausiai, arkliai voliojasi, nes jiems tai patinka. Taip jie pasikaso vietas, kuriu kitaip nepasiekia, todel turetumete arklidese laikomiems arkliams kartais leisti pasivolioti lauke. Jei arklys voliojasi garde, jis gali užsigauti. Niekada nereikia leisti arkliui voliotis darbo metu.


 


Temperamentas

Nera dvieju vienodu arkliu. Vieni ju yra tingus, kiti baikštus ar nervingi, o treti - temperamentingi, kurie yra dažniausiai energingesni. Be veislei budingo temperamento, yra ir kitu neigimtu priežasciu, nuo kuriu arklys yra „karštas”. Gali buti, kad arklys, kuri sunku išlaikyti su žaslais, yra netinkamai šeriamas. Arklys buna isiaudrines nuo per dideles avižu dalies koncentruotose pašaruose, o gal jis tiesiog per ilgai buvo laikomas arklidese. Kai kurie arkliai isiaudrina prieš varžybas budami naujoje aplinkoje. Labai svarbu ir oras - dauguma arkliu energingesni gryname ore. Kaip ir žmonems, arkliams apsnudimas gali priklausyti nuo fiziniu priežasciu. Galbut arklys užsikretes virusine infekcija arba turi parazitiniu kirmeliu. Jei skauda viena ar kelias kanopas, arklys visai nerodo entuziazmo judeti. Be fiziniu priežasciu, arkliai gali prarasti gyvenimo džiaugsma del vienatves. Gal jo darbas yra per daug monotoniškas - tokiam arkliui turbut pades pašokinejimas per kliutis. Atminkite, kad sunkiai dirbusiam arkliui reikia poilsio, todel visos dienos tinginiavimas žoleje gali padaryti stebuklus. Nervingas arklys yra išsigandes. Turbut praeityje jam yra nutike kokiu bedu. Jei taip, tai labai svarbu užkariauti arklio pasitikejima. Jojikas visuomet turi buti ramus ir valdingas. Ta galima suprasti žinant, kaip arkliai gyveno laisveje. Budami plešrunu grobis, jie turejo buti pasiruoše begti nuo, pvz. pumos, vos ja pamate. Pumos kune buna pilna adrenalino, nes ji pasiruošusi medžioti. Vos arklys užuodžia adrenalina, jis nedelsdamas puola begti. Jei jus neramus, kraujyje bus adrenalino. Štai kas apsprendžia atitinkama arklio elgesi.


DSC_3939 - Mustang action


Išmatos


Arkliai dažniausiai tuštinasi vienoje lauko vietoje ir nesigano šalia savo išmatu, todel kruva vis dideja. Išmatose dauginasi visokie parazitai, o aplink jas ima augti piktžoles. Reikia reguliariai šalinti išmatas ir nupjauti piktžoles, kitaip galite likti be ganyklos. Taciau saugokites. Yra arkliu su polinkiu i šelsmystes. Vos jus nusisuksite nuo karucio su mešlu, arklys ji apvers. Tikrai didelese ganyklose išmatas galima išsklaidyti akeciomis. Mešla žoliu šaknys, pasisavina sunkiau už trašas, todel žole buna kietesne. Be mešlo ganykloje jums dar susikaups didele jo kruva prie arklidžiu. Gerai perpuves arklidžiu mešlas gerai tinka gelynams trešti. Taciau ne visi turi didelius sodus. Jums turbut teks mešla atiduoti sodininkams arba net užsakyti specialu transporta, kad ji išvežti. Kai kuriose šalyse mešlo kiekis, kuri galima sukaupti riboto dydžio vietose, yra reguliuojamas.


Mankštinimasis
Mankštinimasis - butina arklio fizines formos palaikymo dalis. Vasara netgi dirbant dienomis, šviesos vakare pakanka tam, kad griže po darbo pajodinetumet. Daugelis arkliu vasara gali buti laikomi ganykloje, kur jie daugiau juda negu uždaryti arklidese. Arklio mankštinimasis tampa sunkesnis, kai dienos sutrumpeja, o temperatura žemesne. Kai žeme sušala ir pasidaro slidi nuo sniego ar ledo, joti buna visai neimanoma, tuomet galima išbarstyti ratu šviežia mešla, kad galetumete arkli mankštinti su korda. Taip galite vedžioti arkli su ilgomis vadelemis.


TEMA: ARKLIU ETIOLOGIJA


Pasaulyje egzistuoja apie 200 veisliu siejanciu krypciu:


ü Darbiniai;


ü Sportiniai;


ü Mesiniai;


ü Pieniniai.


Arkliai prijaukinti labai seniai iš tarpanu, azijiniai iš Pževalskio arkliu.


 


Bioaklimatizacija


Optimali aplinkos temperatura +12-17 C. Kylant temperaturai - smarkiai prakaituoja. Bijo skersveju. Lengvai perneša šalti. Komfortabilus gyvenamasis plotas arkliui 35 kv metrai. Jo kuno temperatura 37,5-38,5, o kumeliuko 38,5-39 laipsniai. Alkano arklio temperatura krenta, pašerto kyla. Fizinio darbo metu kuno temperatura gali pakilti iki 42 laipsniu.


Arkliai gyvena iki 20-25 metu, o kai kurie ir iki 30 metu. Pasaulio rekordas Anglijoje išgyvenes arklys 62 m. vieni arklio metai lyginami su 3,5-4 žmogaus metais.


Geras regejimas. Mato smulkius daiktus. Nuleidus galva tampa trumparegis. Bijo neryškiu daiktu. Aplinka analizuoja pakeles galva. Gerai mato nakti. Labai apakina šviesa - išderina akomodacija.


Garsu diapazonas platus. Garsus gerai isimena. Atpažista net šeimininko žingsnius, atsimena savo varda, komandas, kurias atsirenka net triukšme. Arklys geriau supranta tesiamu balsu pasakytas komandas. Jis pripranta prie žmogaus nurodymu ir juos vykdo. Neiprasti paliepimai trikdo arkli, dažnai nepatyres šeimininkas tai supranta kaip nenora paklusti. Netinkamai elgiantis su arkliu, jis gali gintis - sustoti, užsispirti, stengtis žmogu prispausti prie šalia esancio daikto. Taip pat arklys gali spirti, kasti, blaškytis i šonus, pabegti. Tai gali tapti iprociu. Pagal savo prigimti arkliai baikštus, turintys didele jega ir dažnai nenuspejami savo elgsena. Todel elgtis su jais reikia atsargiai ypac su jaunais, mažai apvažinetais arkliais. Arkliu savisaugos instinktas labai stiprus. Jie stengiasi pabegti nuo bet kurio pavojaus, todel jie labai atsargus ir baikštus.


Arklys jautriai reaguoja i žmogaus nuotaikas. Virpantys iš baimes ar susijaudinimo balsas arba šiurkštus šauksmai gali buti jo nepasitikejimo, netgi išgascio priežastis. Negalima arklio bijoti, nes jis tai jaucia ir buna priešiškas. Per daug švelnus elgesys taip pat ne visuomet tinkamas. Arkli kalbinant reikia prie jo prieiti iš kaires puses ramiai ir drasiai, kad netiketas žmogaus pasirodymas arklio neišgasdintu. Vedant arkli reikia eiti šalia, ties jo kaire mente ir netrukdyti jam laisvai žengti, dešine ranka palaikyti pavadi netoli arklio galvos, o kaire, nuleistoje rankoje laikyti pavadžio gala, kad jis nesipainiotu po kojomis.


Uosle gera (po šuns). Jautrios lupos, ausys, oda. Oda turi judinamuosius raumenis, kuriu pagalba nusibaido uodus, muses, gylius. Arkliai žingeidus, nori pažinti aplinka, viska tyrinedami žvilgsniu, uostinedami, kumeliukai netgi bandydami dantimis. Bijo nepažystamu daiktu, nuo kuriu gali išsivystyti net stresas. Tuo pasinaudojant senoveje buvo gydomi viduriu užkietejimai. Gerai atsimena kelia, taciau kumeliukai aplinkoje orientuojasi blogai. Arklys spartesniu žingsniu eina i namus, bet ne iš namu. Gera arkliu orientacija laike. Neperneša aštriu kvapu, alkoholio. Bijo žveriu, ju kvapu (ypac meškos, vilko).


Laukiniai arkliai sudaro bandas, kuri turi poras. Pulke yra herarhija. Susipažistant vienas kita apuosto, paliecia lupomis kakla, nugara, lik pauodegio. Visuomet laikosi burio: jei bega tai visi, jei gulasi, tai irgi visi.


Arklys kasdamas koja rodo nekantruma, arba puolimo poza. Bendrauja balsu, judina ausis, uodega. Rujojanciai patelei parausta makštu prieangio gleivine, pabrinksta lytines lupos, pasirodo gleivetos ištakos, dažna šlapinimosi poza, vulvos „mirkciojimas”, pasukta uodega. Kergiant, kumelems tikslinga uždeti, taip vadinamas, kergimo pleškes, kad negaletu užpakalinemis kojomis sužaloti eržilo. Pirmus tris kumelingumo menesius kumele labai jautri blogiems pašarams, sunkiam darbui (abortuoja).Kumelingumas užtrunka 11 men. Prieš kumeliavimasi dažnai šlapinasi, prakaituoja, padideja tešmuo, kumele darosi nerami, atsipalaiduoja dubens raišciai, sukasi garde, taikosi atsigulti. Kumeliuojasi naktimis guledamos. Pats kumeliavimasis trunka 10-15 min., o tiesiogiai vaisius išstumimas trunka tik 2-3 min. Kištis i normalu kumeliavimosi procesa nereikia. Jei gimsta kumeliukas dangaluose, kumele juos perplešia dantimis.


Arkliai gali ilsetis tik stovedami, tik guledami. Taciau ilgai negaledami pailseti atsigulus, jiems kinta elgsena.


Žole griebia lupomis, nukanda kandžiais. Tuštinasi stovedami, bet gali išsituštinti ir einant. Vengia apsišlapinti kojas, todel priima šlapinimosi poza. Pašvilpimu skatinamas šlapinimosi procesas. Per para arklys išskiria 3-10 l šlapimo ir iki 30kg fekaliju. Stambius pašarus eda neskubedami, kai tuo tarpu koncentratus sueda greitai, neatsitraukdami nuo lovio. Vasara arklys gali išgerti iki 30-60 l vandens, o žiema iki 20-30 l.


Arkliui kanopos - antros akys. Eidami jie kanopomis jaucia dirva, kelia. Pagal kanopu bukle galima spresti apie arklio sveikata.


Kumeliukai daug guli, žaidžia, begioja. Kumeliukai sudaro kompanijas po 2-3. atjunkomi kumeliukai 6 men. Svarbu kuo anksciau kumeliuka pratinti prie apynasrio ir tinkamai aukleti. Geras žirgo auklejimas - tiek saugumo tiek ir gyvuno sveikatos pagrindas. Kumeliuko auklejimas prasideda dar kumelingumo metu. Jei gerai elgiamasi su kumele, ji rami, prisileidžia žmogu. Gimes kumeliukas ima pavyzdi iš kumeles, ja megdžiodamas. Svarbu nuo pirmos dienos su kumeliuku bendrauti ji kalbinti, paglostyti, pakelti kanopa, pastuksenti i ja. Kumeliukas igaves pasitikejima žmogui liks jam ištikimas visa gyvenima.


Ganantis, eržilas saugo banda, ja gina. Gali tureti asistenta. Jeigu arklys nerimauja, tai gulasi, tai keliasi, voliojasi, sedi šuns poza - tai pavojingi diegliu požymiai.


Laukiniu proteviu elgesio likuciai - patys save treniruoja, patys save masažuoja, voliojasi, užuodžia laukinius žveris ir ju bijosi.


IDOMUS FAKTAI APIE ARKLIUS
Apytiksliai suskaiciuota, kad pasaulyje yra daugiau nei 750 milijonu arkliu! Pasaulyje yra 300 skirtingu rušiu arkliu ir poniu. Lietuvoje šiuo metu laikoma apie 65 tukstanciai arkliu.


Visi arkliu šeimos atstovai vadinami „ekvidais”. Taciau tai ne vienintelis pavadinimas. Indoeuropietiškas arklio pavadinimas - „ašva”. „Kumele”, „kumelys” ar „eržilas” - irgi senoviniai arklio pavadinimai. Manoma, kad „žirgu” kumelys tapo, kai žmones ji apžerge ir eme jodineti, o arkliu - kai pradejo arti.


Lietuviu ir prusu pagoniu paprotys garbinti arkli taip pat kilo iš indoeuropieciu. Labai šviesus arklys buvo laikomas šventu. Jei kumele atvesdavo šviesaus plauko kumeliuka, ji atiduodavo žyniui, nes tokio plauko arkliais galejo jodineti tik žyniai. Kad ir kaip butu keista, Lietuva ir Lenkija - tai dvi Europos šalys, kuriose ilgiausiai išsilaike laukiniai arkliai. 1529 metais dokumentuose minimi laukiniai arkliai ir bausmes už ju neteiseta pasisavinima bei medžiokle. Lietuvoje žirgai buvo vieni iš labiausiai gerbiamu ir mylimu gyvunu. Kaip tikram šeimos nariui žirgui, bitei ir žmogui, senoliai taike žodi „mirti”. Sakydavo: „Mire kieme vaikas - nieko, gims kitas”. Bet jei mire arklys: „I kiema ateina badas: nei arsi, nei sesi, nei kermošiun važiuosi”.


Žirgai šventaisiais buvo laikomi ne vien pagoniškoje Lietuvoje ar Prusijoje. Indenai, Amerikos aborigenai, 15 a pabaigoje, pirma karta išvyde ispanu raitelius, juos ir ju arklius palaike dievais. Japonai tikejo, jog balti žirgai gali išvaryti piktasias dvasias, ir griežtai draude jais jodineti. Senoves graikai ir romenai state žirgams mauzoliejus! Aleksandras Makedonietis, mirus mylimam žirgui Bucefaliui, jo garbei ikure miesta ir pavadino šio žirgo vardu. Dabar šio Indijos miesto pavadinimas - Džihlamas.


 


Visi arkliai yra daltonikai. Aplinka jie mato baltos ir juodos spalvu, taip pat visu šiu spalvu atspalvius. Arklys niekada nelies nešviežio maisto ir vandens. Kad išsimiegotu jiems pakanka 4 valandu. Po drambliu stipriausi ir ištvermingiausi gyvunai pasaulyje - kariniai arkliai.


Arkliu amžiaus vidurkis 30-35 metai. Ilgaamžiškumo rekorda pasieke Prancuzijos imperatoriaus Napaleono žirgas Morengas. Jis išgyveno 63 metus. Taciau buvo dar vienas ilgaamžis. Tai kumele Senoji Bile! Ji gyveno Anglijoje ir sulauke 62.


Pats mažiausias pasaulio arkliukas buvo 9 kg svorio ir 35 cm ties gogu. Sairiu veisles arklys, vardu Samsonas, kurio aukštis ties gogu buvo 217 cm, o svoris - 1,5 t, - tai sunkiausias ir didžiausias arklys pasaulyje.


 

Rodyk draugams

Komentarai (6)

 1. avrillavigne:

  faini arkliai :D :D :D :D : D: D GOOOOD…

 2. ZiW:

  :D rimtai faini arkliai:)

 3. saulute12:

  nu!Man tai labiausiai patiko ta foto kai arklys iskises buvoliezuví :D ten tai geras ;)

 4. saulute12:

  labai grazus arkliukai.. ;D

 5. saaulyytee:

  Labai idomu paskaityti apie arklius ir ganetinai grazios arkliuku nuotraukytes :)

 6. Ausrytya:

  nu joa..lb faini :P

Rašyti komentarą