BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Sunys


Šuo - aukle? Sutik, skamba kiek neiprastai. Tai, kad dauguma šunu puikiai sutaria su vaikais, mes žinome ir tuo visai nesistebime. Taciau buti aukle - ne kiekvienam žmogui duota (na, reikia ne tik myleti mažylius, bet ir tureti auksines kantrybes), o cia - šuo… Bet gal apie viska iš eiles?.. 


Bobteilas - tai labai sena anglu aviganiu šunu veisle. Egzistuoja kelios jos kilmes versijos. Populiariausioji kildina bobteilus iš Rytu Europos aviganiu, prieš kelis amžius atvežtu i Britanijos salyna. Dažniausiai bobteilai ganydavo stambius raguocius, neretai drauge su šeimininku lydedavo karves, ponius ar avis i turgu. Tvirtai sudeti, kantrus, ištvermingi ir nereiklus šunys lengvai prisitaikydavo prie kintanciu klimato salygu (ilgas tankus kailis patikimai saugojo nuo lietaus bei vejo), kiauras dienas nepailsdami dirbo savo darba, taip pelnydami šeimininko dekinguma ir pagarba. 


Beje, bobteilas, išvertus iš anglu kalbos, reiškia “striukauodegis”. Kodel gi taip keistai (net juokingai…) imta vadinti sena, garbinga šunu veisle? Priežastis, pasirodo, visai paprastute: tai, ka bobteilo mažyliai turejo uodegos vietoje, uodega nelabai ir galejai pavadinti… Jei vadoje pasitaikydavo šuniuku su ilgesne uodegele, ja paprasciausiai sutrumpindavo. Uodegos trumpinimo tradicija atsirado dar XIX amžiuje - nuo uodegos ilgio priklausydavo mokesciu už šuni dydis. Beuodegiai keturkojai buvo laikomi darbiniais šunimis, už kuriuos mokesciu moketi nereikejo. Begant laikui ir keiciantis tradicijoms, vis daugiau mažuju bobteiliuku išsaugodavo savo juokingas uodegytes, kol galu gale uodega tapo svarbiausiu veisles požymiu, tad dabar visi bobteilai jau uodeguoti. Be to, pakitus tam tikroms salygoms, bobteilai iš aviganiu virto puikiais kambariniais šunimis.
Na, bet tau tikriausiai labai smalsu, kaip aviganis galejo tapti aukle. Cia “kaltos” puikios šuns psichines savybes. Šunu augintojai bobteila vadina intelektualiu šunimi. Sunku pasakyti, kaip jie ta šunelio intelekta nustato ar patikrina. Mums, matyt, belieka tuo patiketi. Beje, bobteilui budingos ir kitokios šaunios savybes - išmintis, inteligentiškumas, savigarba… Šeimos, kuriose auga mažyliu, bobteilais ypac džiaugiasi - didelis lyg meškinas ir kiek nerangus šuo ne pats duksta su vaikais (kaip tai daro daugelis keturkoju), bet ir sudrausmina, nuramina isisiautejusius mažylius. Šis šuo lengvai dresuojamas ir labai patikimas, ramus bei drausmingas. Jokios agresijos, jokiu netiketu pykcio priepuoliu, jokiu šunišku kaprizu jis neturi. Amerikieciu šeimos, kuriose auga daug vaiku, o ypac jei yra neigaliuju, paprastai augina ir miela tokia kudlota “aukle” - šuo tiesiog instiktyviai jaucia mažo žmogucio poreikius ar gresianti pavoju. O štai Anglijoje ne vienas bobteilas dirba protiškai atsilikusiu vaiku internatuose. Jau seniai irodyta, kad tokia šunu ir likimo nuskriaustuju draugyste labai teigiamai veikia vaiku psichika - šie daug greiciau sveiksta. Gal ir i Lietuva kada atkeliaus tokia puiki kitu šaliu patirtis, o kol kas bobteilai pas mus dar labai nepigus 


Kai šuni aplanko Amuras


 


Šunu , kaip ir žmoniu , neaplenkia Amuro streles . Kai ateina laikas , visa , kas gyva , ima daugintis . Kales Amuras paprastai aplanko du kartus per metus , maždaug tuo paciu laiku . Tada jos rujoja . Žinoma , kalaites laido ne Amuro streles , o skleidžia galingas hormonu ir kvapniuju lytiškai viliojanciu medžiagu - feromonu - bangas , kurios iaudrina ir iš tolimiausiu apylinkiu sukviecia visus meiles ištroškusius kavalierius . Jeigu kalaite palaida , niekas nežino , kokiu palikuoniu ji susilauks .


Ivairios šunu rases ilgainiui taip susimaiše , jog net patyres kinologas nebegali nuspresti , kas vieno ar kito šuniuko proteviai . Pastaruoju metu labai pagausejo negražiu škotišku aviganiu ( koliu ) , keistu seteriu , i taksus nepanašiu taksu ir kitokiu šunišku Amuro išdaigu .


 


Del to kalti ir mes patys . Turedami gera šuni , leidžiame jam poruotis su kuo tik patinka , o grynakraujes kales kartais nesugebame apsaugoti nuo atsitiktiniu ryšiu . Yra ir tokiu , kurie smalsumo vedami kryžmina skirtingu veisliu šunis , noredami sužinoti , kas iš to išeis . Šunu veisimas - tai ne tik patino ir pateles poravimas . Daugelis klysta manydami , kad tai naturalus gamtos reiškiniai , ir šeimininkams nebutina apie tai žinoti . Mokslas ir menas


Šunu veisimas - tai mokslo ir meno mišinys , i kuri reikia ideti truputi sekmes , genialumo ir optimizmo . Norint veisti šuniukus , butina tureti bent elementariu biologijos , selekcijos ir zootechnijos žiniu . Šis pomegis gali suteikti ir džiaugsmo , ir duoti pajamu .


Šunu veisimas profesionaliausiai organizuojamas klubuose . Ju nariai turi daug veisliniu šunu , buriamos sekcijos pagal veisles . Šunu veislininkyste koordinuoja respublikines tarnybines ir dekoratyvines šunininkystes komisijos . Jos sudaro perspektyvios kiekvienos šunu veisles veisimo planus penkeriems metams .


Kiekvienam šuniui - klubo nariui išrašomas pagrindinis dokumentas - kilmes kortele . Dabar priimtos ir Lietuvoje galioja A . Šaporušo metodu sudarytos kilmes lenteles pagal gimininguma . Tai tarptautinis standartas . Pagal ji nustatoma , kurioje kilmes korteles eiluteje yra bendras protevis .


Pirmoje eiluteje irašomas tevas ( T ) ir motina ( M ) , antroje - seneliai ( TT , TM , MT , MM ) , trecioje - proseneliai ( TTT , TTM , TMT , TMM ) , ketvirtoje - proproseneliai ( TTTT , TTTM ect . ) . Kilmes korteles eilutes žymimos romeniškais skaitmenimis . Viršutineje kilmes korteles puseje irašomi tevo kilme , apatineje - motinos .


Genetika - sunkus mokslas . Jame gausybe taisykliu ir išimciu bei nežinomybes . Norint bendrasias genetikos žinias pritaikyti šunu veisimui , reikia suvokti pagrindines Mendelio genetines teorijos savokas - dominantinis ir recesyvinis genai arba požymiai .


Didžiaja svarbiu veisles trukumu dali lemia recesyviniai genai . Suporavus du individus , besiskirencius keliais požymiais , viena iš požymiu palikuonys perimti gali , o kito - ne . Perimamasis požymis vadinamas dominantiniu ( vyraujanciuoju ) , o kitas - recesyviniu ( slopinamuoju ) . Renkame poras


 


Veisimas gali buti vienarušis ( homogeninis ) ir ivairiarušis ( heterogeninis ) .


Vienaruše pora vadiname tokia , kai poruojami panašios kilmes , sudeties ( konstitucijos ) , eksterjero bei kitu svarbiu savybiu šunys su kalemis . Iš vienarušes poros laukiama palikuoniu pagal principa ” Geriausia su geriausiu duoda geriausia ” . Vadinasi , geriausios atrinktos veisles kales poruojamos su geriausiais patinais . Ju šuniukai turi geresnes ar bent jau jokiu budu ne blogesnes už motinu savybes . Tokiam poravimui atrenkami šunys yra be trukumu arba su nereikšmingais nukrypimais .


Negalima poruoti šunu , turinciu panašiu trukumu , nes recesyviniai genai gali isitvirtinti palikuonyse . Jaunas , iki penkeriu metu amžiaus , kales patariama poruoti su vyresniais patinais , o vyresnes , 6 -8 metu - su jaunesniais .


Ivairiaruše pora laikome tokia , kuri sudaryta vadovaujantis principu ” Blogesne su geru gereja ” . Taip parinkdami poras galime tiketis šuniuku , geresniu už ju motinas . Ivairiarušiam veisimui poros parenkamos ir tada , kai norima išvesti naujas šunu veisles su naujomis eksterjero bei kitomis veislinemis savybemis . Bet tai jau ” aukštasis pilotažas ” . Kuo jie gali virsti


Del nemokšiško veisimo kyla daug rimtu paveldimumo problemu . Tiesa , net ir tarp išsigimusiu šunu galima rasti daug ganetinai sveiku ir stipriu gyvunu , tinkamu giminiai pratesti . Oficialiais britu šunu klubo duomenimis , iš 116 veisliu aptikta 40 paveldimu klubo sanariu sutrikimu , o kelio sanario išnirimu - 43 . Ivairiu veisliu šunys turi daug rimtu defektu , kurie placiai paplito del žmogaus aplaidumo ir nemokšiškumo .


Kai Rusija užklupo ” perestroikos ” krize , gatvese atsidure begale šunu : žmones , vos galedami pramisti patys , keturkojus išvarydavo lauk . Gana greitai Maskvos srityje susibure sulaukejusiu vilkšuniu gaujos . Kai kurie ju susikryžmino su laukiniais vilkais arba sudarydavo su jais bendras gaujas . Tokie gyvunai žmogaus nebijodavo ir dar blogiau - sugebedavo atskirti ginkluota medžiotoja nuo paprasto praeivio . Buta ir tragišku atsitikimu , apie kuriuos raše rusu spauda .


Estijoje niufaundlende atsitiktinia susiporavo su vilkšuniu . Šuniukai užaugo labai galingi , taciau beprotiškai agresyvus . Juos teko sunaikinti , kai syki užpuole ir beveik mirtinai sukandžiojo kelis žmones . Veisliniu šunu giminingumas


 


Pirkdami veislini šuni reiketu gerai apmastyti . Butu gerai pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju , kuris paaiškintu veisliniu šunu laikymo ir veisimo ypatumus ir pakartotu , kaip išvengti vienokiu ar kitokiu sunkumu . Prieš pradedant veisti , susipažinkime su visais genetiniais trukumais , budingais pasirinktai veislei .


Parenkant ir poruojant veislinius šunis labai svarbu ju giminingumas . Giminingu individu poravimas genetikoje vadinamas inbrydingu . Pagal giminingumo laipsni inbrydingas skirstomas i kraujomaiša ( visiškai neleidžiama ) , artima ( ypac pavojingas )ir saikinga .


Pagal tarptautinius standartus giminingumo laipsniai yra nustatomi pagal tokia schema : pirmu romenišku skaitmeniu žymimas eile , kurioje yra bendras protevis tevo kilmes dalyje , po brukšniu - eile , kurioje yra bendras protevis motinos kilmes korteleje .


Parenkant patelei partneri , butina išsiaiškinti jo kilme . Aklai nepasikliaukime reklama ir per daug nesižavekime žodžiais ” cempionas ” ar ” importuotas ” . Verciau pasižiurekime kilmes dokumentus , ar juose ilgas ižymiu šunu sarašas . Taip pat labai svarbu , kurioje geneologinio medžio vietoje jie yra ir kokioms linijoms sukurti buvo panaudoti vertingiausi dominantiniai patinai ir pateles ne tik iš tevo , bet ir iš motinos puses .


Geneologine linija - tai didele gimininga grupe šunu , keliu kartu palikuoniu , kilusiu iš bendro gimines pradininko . Tokie šunys dažniausiai gali skirtis kokybinemis savybemis ( konstitucija , eksterjeru ir pan . ) . Rekomenduojama apžiureti kuo daugiau vienos veisles šunu ir pasitarti su kitais šunu augintojais bei ekspertais .


Jeigu jau išsirinkote veisle , kuri jums tikrai patinka , išklausykite kitu žmoniu patarimu ir pasinaudokite ju patirtimiŠunu vardai


Kartais yra labai sunku išrinkti tinkama varda savo augintiniui. Tikiuosi šis straipsniukas pades jum išsirinkti gražiausia. Taip pat prašau atsiuskite ir savo šuniuko varda. Šuniuku vardai: A Abas, Adis, Agas, Alfas, Amis, Apris, Aras, Argas, Argis, Ardas, Arsas, Artas, Asas. Adra, Aiva, Aida, Aila, Aina, Aira, Aja, Agra, Alba, Alka, Alza, Alta, Alfa, Amna, Anga, Anta, Anza, Ante, Apa, Ara, Arga, Arza, Arka, Arma, Arna, Arfa, Afra, Achta, Aca, Ava, Avda. B Bajus, Bakas, Baksas, Balas, Baltas, Bamas, Bardas, Baris, Barkas, Barsas, Bartas, Basas, Bekas, Belas, Bembis, Bentas, Bertas, Beras, Bimas, Binas, Blekas, Blicas, Bobas, Bonsas, Bosas, Braisas, Brendis, Brigas, Brutas, Brekas, Brenas, Bugas, Bulis. Bada, Bava, Baida, Baira, Baka, Bana, Bara, Barka, Bina, Binga, Birna, Bita, Bite, Bija, Blanka, Bona, Bora, Braga, Brada, Brama, Brenta, Breta, Briga, Briza, Brina, Brita, Buka, Buksa, Bumla, Busa, Bjuta, Bekta, Beta. C Ceris, Ceisas, Chanas, Cezis. Cele, Centa, Cere, Cinta, Chane, Chlora, Chloja. C Canas, Cangas, Capas, Cardas, Cempas, Ceris, Cibis, Copas. Caga, Calma, Cana, Canga, Capa, Cara, Caca, Caja, Ciba, Cida, Cika, Cinga, Cita. D Dagas, Daras, Dauras, Degris, Deikas, Dendis, Džabas, Džagas, Džiazas, Džinas, Džipas, Dikas, Dinas, Dingas, Donas, Dragas, Duksas. Daira, Dalma, Dama, Dara, Dalta, Derika, Dese, Džaga, Džalma, Džege, Džela, Džema, Džere, Džipse, Džita, Džuda, Džulpa, Diksa, Dina, Dinga, Dinara, Doina, Dole, Donga, Dona, Druza, Dora. E Egas, Ego, Egris, Elfas, Endis, Ernas. Ega, Eira, Elbe, Elda, Elfa, Elva, Ena, Endi, Era, Ere, Erle, Erna, Esta, Etna. F Falkas, Fantas, Faras, Farlis, Febas, Ferbis, Feras, Feris, Fercas, Festas, Flintas, Flobas, Floksas, Forsas, Frakas, Framas, Frankas, Frantas, Freisas, Frendas, Frolis, Fuksas, Funtas, Fejus, Fursas. Fabe, Fanta, Fata, Feda, Fere, Feja, Firma, Fita, Flena, Flera, Flora, Fleita, Fonda, Freze, Freida, Frina, Friza, Fronda. G Gajus, Gangas, Gradas, Gardis, Gastas, Gauras, Gekas, Gerdas, Glonas, Gnomas, Gobras, Gongas, Grandas, Grantas, Grafas, Greidas, Greisas, Gridas, Grilis, Grimas, Grifas, Grosas, Grumas, Grustas. Gaida, Gaina, Gama, Gekla, Gela, Gila, Gile, Girsa, Glede, Graifa, Grese, Grinda, Grona, Guka. H Hardis, Hipis, Hobis, Horas, Hortas, Hornas, Haidas, Harlis, Heris, Hartas, Hasas. Haida, Hela, Helda, Hepe, Hobe, Hole, Hora, Hera, Hebe. J Jagas, Jagis, Jardas. Java, Janga, Jamda, Jara, Jarga, Jarna. K Kajus, Kanas, Kanis, Kantas, Karnas, Karas, Kedras, Kvikas, Keisas, Keltas, Kentas, Kingas, Kintas, Kladas, Klifas, Klodas, Kordas, Krisas, Kritas, Kronas, Kredas, Kutas. Karda, Kaira, Kalma, Kama, Kana, Kara, Kvinta, Kedra, Kera, Keta, Kita, Klaida, Kreja, Kobra, Kodra, Kora, Korsa, Kraida, Krona. L Laidas, Lakis, Laras, Laris, Larsas, Lejus, Leidas, Lekas, Leksas, Lelis, Leris, Lingas, Lintas, Liras, Lokys, Longas, Lordas, Ledis, Lemas, Liuksas, Liuras. Lada, Laida, Laina, Lana, Landa, Lane, Larne, Larsa, Lasta, Lega, Lika, Lima, Lita, Lyra, Lola, Lona, Lota, Lote, Liuka, Liutra. M Magas, Majus, Maksis, Marsas, Martas, Mausas, Mukas, Mungas, Muras, Molis, Marko. Maga, Maina, Maira, Maka, Mega, Mede, Mine, Mirta, Mada, Mole, Mone, Monta, Muza, Munte, Murza, Mele, Muse. N Naidas, Naras, Nargis, Naris, Nauris, Negus, Nejus, Nekas, Nemas, Nilas, Nitas, Nordas. Naida, Naira, Nale, Nara, Narga, Nega, Negra, Neda, Nelga, Nera, Nese, Neila, Niksa, Nita, Nitra, Nole, Norma, Nota. O Oksas, Omas, Otas, Ogis. Ode, Ora, Ojta, Oka, Oksa, Oma, Orsa, Osta, Orka, Ochra. P Pantas, Portas, Peras, Piris, Pirsas, Plutas, Princas, Pucas. Palma, Panta, Parma, Pate, Pika, Pinga, Pire, Pita, Prima, Puma. R Radis, Raisas, Raitas, Raifas, Rantas, Rancas, Rejus, Reinas, Reksas, Remas, Rialas, Ribas, Rikas, Ricas, Rojus, Roksas, Redas, Renas, Rifas. Rada, Rade, Radþa, Raida, Ralfa, Rama, Ranta, Rede, Rike, Rica, Rema, Role, Rona, Ronda, Ruža, Rumba. S Saksas, Saltas, Sambas, Sanas, Simba, Skatas, Skitas, Stekas, Semas, Spotas. Saba, Saga, Saida, Sale, Sana, Sanga, Sanda, Samba, Sorbona, Sare, Sarma, Sarna, Svega, Svire, Selga, Sende, Senta, Sirena, Singa, Sinde, Solda, Sparta, Surena. Š Šamas, Šaras, Šarkas, Šachas, Šeichas, Šeris, Šefas, Šortis. Šeina, Šama, Šeila, Šela, Šere, Šinta. T Tairas, Taifas, Tapas, Teris, Tigris, Tiras, Tobis, Tonas, Topas, Toris. Taira, Taiva, Taiga, Tama, Tanga, Tara, Tatra, Teda, Tela, Tera, Tesa, Temze, Tike, Tinga, Tisa, Topre, Tora, Trile, Troja, Tuma, Tema, Tina. U Ulfas, Unkas, Uralas, Uranas. Uda, Uza, Ulma, Unda, Unde, Urma, Urse. V Varnas, Vatas, Vebas, Velas, Vijus, Vikis, Virtas, Vilkas, Volfas, Voltas, Vebas. Vega, Venta, Viza, Virta, Vysla, Vista, Volga, Volta, Veta. Z Zaris, Zauras, Zembas, Zeras, Zoras. Zanga, Zara, Zaura, Zenta, Zeja, Zinga, Zinta, Zlata, Zora, Zusa, Zunta, Zuta, Zura. Ž Žakas, Žanras, Žekas. Žeka, Žera, Žese, Žioli, Žuža, Žule, Žura.


Rodyk draugams

Komentarai (9)

 1. saulute12:

  grazu ;)

 2. jogurtukeaAa:

  :)))

 3. Ausrytya:

  aga :)

 4. Anonymous:

  zajbys

 5. greta:

  NIKA REIKEJO PARASYTI

 6. Geri sunu vardai tik sunku issirinkti raide tarp zodziu :)))

 7. Naste:

  grazus suniuku vardai,tik dar reikia prirasyti Timuras:)

 8. geras straipsnis, issirinkau savo buldogui varda is tavo pateiktu :) Kintas suo

Rašyti komentarą